Ви є тут

Кульшовий суглоб

Ендопротези механічної (безцементної) фіксації

Існує багато різних імплантів, що не використовують цементування для фіксації з кісткою. Більшість з них мають пористу поверхню або покриття гідроксіапатитом. Їх форма та поверхня сконструйовані для оптимального зрощення з кістковою тканиною і надійної фіксації.

До операції               Після операції


Ендопротезування при імплантом без цементної фіксації при асептичному некрозі голівки стегнової кістки. 

Ендопротези цементної фіксаціі

Для встановлення цих імплантів використовується поліметилакрилат. Він міцно та надовго з’єднує металеві та пластикові компоненти з кістковою тканиною.

Статистичні дослідження доказали, що у людей старшого віку ( понад 65 років) ендопротези цементної фіксації служать довше. Нема різниці в функції ендопротезів механічної та цементної фіксації.

Визначальним для вибору типу фіксації є якість кісткової тканини, яку зазадалегіть можна визначити рентгенологічно та за допомогою денситометрії. Але остаточний візир робить хірург під час операції.

 

До операції               Після операції


Цементне ендопротезування при ревматоїдному артриті.

Симптоми ураження кульшового суглоба

Біль є найбільш характерним симптомом артрозу кульшового суглоба.

Ниючий або, навіть, різкий біль, що посилюється при рухах, як правило, відчувається у паховій ділянці та поширюється до низу і може досягати колінного суглоба.

При зношенні хряща оголюються кістки, що складають суглоб. Їхнє тертя між собою викликає сильний біль.

При значному ураженні кульшового суглоба може з’являтися різниця довжини кінцівок, зменшення об’єму рухів та кульгання. Особливо болісні перші кроки після сидіння. Відстань, яку може подолати пацієнт подолати, поступово зменшується, а болі під час та після навантаження посилюються.

Окрім деформуючого артрозу ендопротезування показане при переломах в ділянці кульшового суглоба та їх наслідках, вроджених диспластичних артрозах, асептичному некрозі голівки стегнової кістки та системних захворюваннях ( ревматоїдний артрит, склеродермія, системний червоний вовчак та інші).

Тотальне ендопротезування кульшового суглоба

Тотальне ендопротезування кульшового суглоба – це заміна обох складових частин: голівки стегнової кістки та вертлюгової западини.

Однополюсне ендопротезування кульшового суглоба – використовується лише при переломі шийки стегнової кістки без порушення суглобового хряща у найстарших пацієнтів.

Хірург визначає необхідність використання цементної або безцементної фіксації
компонентів ендопротезу. Іноді використовується комбінована (гібридна) фіксація – тільки один з компонентів цементується.

Зараз пропонується широкий вибір конструкцій ендопротезів. Ваш лікар допоможе вибрати оптимальний варіант у відповідності з вашої анатомії, стану кісткової тканини, віком, статтю та руховою активністю.

Сучасні ендопротези дозволяють в певній мірі коригувати довжину кінцівки.

Двобічна заміна кульшового суглоба

Іноді, при вираженому больовому синдромі з обох сторін можливе хірургічне втручання одночасно на двох суглобах.

В нашій клініці такі операції проводяться з 2006 року і є повсякденними.

Період реабілітації після них такий самий, як і при одностороннїй операції.

Довготривалі результати

Результати тотального ендопротезу ванні кульші разючі!

Всесвітня організацією охорони здоров’я ця операція признана найуспішнішою серед усіх хірургічних втручань у світі.

Зникає біль та кульгання, збільшується об’єм рухів, більшість пацієнтів можуть вести повноцінний звичний спосіб життя.

Сучасні конструкції та хірургічна техніка дозволяє прогнозувати від 20 до 30 років , а навіть і більше, успішного функціонування суглоба. При необхідності проводяться ревізійні (повторні) операції.

Сучасні хірургічні технології та кровозбереження дозволяють не використовувати компоненти донорської крові під час та після операції.

За останні роки значно змінилися підходи до реабілітації та раннього навантаження після ендопротезування суглобів.

В нашому Центрі використовується методика прискореної реабілітації за якою після стандартної операції повне навантаження на оперовану кінцівку дозволяється з першого дня. На протязі 5-7 днів пацієнт навчається ходити з тростиною (без милиць), в тому числі по сходах, лікувальній фізкультурі і отримує рекомендації поведінки після виписки

Рекомендації

Як довго мені необхідно користуватися опорою? За методиками, що прийняті в нашому центрі, більшість пацієнтів не користуються милицями взагалі, навіть при двобічній операції в один день. Перші дні для рівноваги рекомендуємо та забезпечуємо ходунки, в подальшому тростина. За наявності показань програма реабілітації з розвантаженням кінцівки складається індивідуально.

Коли я зможу надівати шкарпетки і туфлі без сторонньої допомоги або апарату? Лікар - реабілітолог покаже Вам, як слід надівати шкарпетки і туфлі, і мити ноги, переміщаючи Вашу прооперовану ногу. Після того, як Ви зможете виконувати дану дію, зможете виконувати все вищезгадане самостійно. Доти, краще всього, удаватися до сторонньої допомоги.

Як довго мені необхідно дотримувати спеціальні запобіжні засоби? Деякі з них необхідно дотримувати рік або довше: не повертати коліно або повністю ногу усередину під час сидіння, нахилятися вперед колін, коли сідаєте, піднімати коліна під кутом вище 90°, або ж піднімати предмети з підлоги, не згинаючи ніг. Інші запобіжні засоби можна перестати дотримувати через 12 тижнів. Доти Ви консервативні в своїх рухах: не купаєтеся у ванні; не спите на стороні прооперованого кульшового суглоба (продовжуєте тримати подушку між колінами); використовуєте підняте сидіння в туалеті.

Чи зможу я ставати на коліна або сидіти навпочіпки, або, наприклад, займатися городом? Так, стояти навколішки з новим кульшовим суглобом Ви можете. Хай поряд з Вами буде стілець, щоб допомагати Вам під час вставання.

Чи необхідна мені ще фізіотерапія? В деяких випадках пацієнтам необхідна додаткова фізіотерапія, але в більшості випадків в цьому немає необхідності. Якщо у Вас замінено два кульшові суглоби, Вам слід робити фізичні вправи для рівноваги і додаткового зміцнення м'язів.

Якими видами спорту я можу займатися? Не травматичними, такими, як велоспорт, а також рекомендується плавання та хода, що є хорошим тренуванням для Вашого кульшового суглоба, та просто відмінною вправою. Як не дивно, корисними є танці.

Як щодо сексу? Не слід боятися травмувати себе, але слід дотримувати звичайні запобіжні засоби відносно положення ніг, а також дотримувати кут нахилу кульшового суглоба. У переважної більшості пацієнтів зникнення болю та вільні рухи ніг після операції значно покращують цю сторону життя.

Як довго я відчуватиму «повернення до нормального стану»? Ви помітите, що Ваше одужання відбуватиметься строго в 3 етапи: через 3 місяці після операції, Ви відчуєте себе краще, через 6 місяців після цього Ви відчуєте себе ще краще.

Ще через 6 місяців ваші життєві сили відновлюватимуться, запобіжні заходи увійдуть до звички або в них відпаде необхідність, і ви зможете побачити наскільки далеко ви увійшли до свого нового життя, в якому немає болю.

Рекомендації після операції

Ви повинні строго дотримуватись всіх запобіжних засобів щоб уникнути вивиху - тобто, щоб не вивихнути стегновий імплантат з вертлюгової западини. Особливо важливо дотримуватись їх перші 12 тижнів після операції, щоб дати тканинам і м'язам, що знаходяться довкола кульшового суглоба, час для загоєння та відновлення. Візьміть до уваги, що деяких з цих заходів обережності Ви повинні будете дотримуватись біля року.

  • Не згинайте Ваш прооперований кульшовий суглоб гостріше ніж під прямим кутом 90°.
  • Не піднімайте ноги вище за кульшовий суглоб.
  • Не сидіть на м'яких стільцях та на низьких лавицях та диванах.
  • Під час сидіння не нахиляйтеся вперед. Особливо небезпечні спроби сидячи підняти щось з підлоги з прооперованого боку.
  • Не користуйтеся звичайним сидінням в туалеті: перевіряйте, що Ви користуєтеся підвищеним сидінням впродовж перших 6-8 тижнів після операції.
  • Не сидіть тривалий час, спочатку час сидіння повинен складати не більше 10-15 хвилин.
  • Не кладіть ногу на ногу (не схрещуйте коліна). Тримаєте коліна нарізно.
  • Не лежіть на стороні прооперованого кульшового суглоба 3-4 тижні.
  • Коли лежите на здоровому боці, тримайте між ногами подушку.
  • Не спіть на стороні прооперованого кульшового суглоба.
  • Не намагайтеся зав'язати туфлі або зрізати нігті. Хай хто-небудь Вам в цьому допоможе.
  • Для того, щоб підняти що-небудь з підлоги, користуйтеся допоміжними пристосуваннями, або ж нахиляючись, відведіть оперовану ногу до заду, а здорову зігніть в коліні. Краще, якщо поряд буде стілець, щоб мати опору коли Ви вставатимете.

ДЕКІЛЬКА ПОРАД ПРО ТЕ, ЩО НЕОБХІДНО РОБИТИ:

  • Щодня ходіть, це вправа дуже важлива і корисна для Вас. Але надмірні навантаження небезпечні.
  • Слідкуйте за своєю вагою. Пам’ятайте, що штучний суглоб повільно, але зношується і не відновлюється.
  • Сумлінно виконуйте, призначені фізичні вправи. Це прискорить Ваше одужання.
  • Жінкам в менопаузі радимо слідкувати за станом кісткової тканини (денситометрія та ін.)

Проблеми, про які Вам слід повідомити свого лікаря:

  • Набряк ноги або стопи. Біль в грудях, задишка, кашель або відкашлювання кров'ю. Ці прояви можуть бути ознаками емболії, і Ви повинні відразу ж повідомити про це лікаря.
  • Виділення з рани або почервоніння довкола рани.
  • Підвищення болю в кульшовому суглобі або стегні.
  • Лихоманка.
  • Судоми м'язів ніг, які можуть траплятися під час сну.
  • Вивих кульшового суглоба. При цьому виникає сильний біль, значно обмежуються рухи, кінцівка знаходиться в не природньому положенні. Ви відразу зрозумієте, якщо це станеться, і Вам необхідно відразу ж подзвонити на станцію невідкладної медичної допомоги для транспортування в лікарню.